Kui uudiskiri ei avane korrektselt, saad vaadata seda veebis.

 
 
 
 

                                               AJAKIRJA UUDISKIRI 4/2021

 
 

AJAKIRJAS

Järgmine Sotsiaaltöö number ilmub mai lõpus. Uusi lugusid saab aga Sotsiaaltöö veebis juba lugeda:

Aprillis Sotsiaaltöö veebileht uueneb. Kõiki seniseid artikleid saab lugeda endiselt ning lisame uusi pidevalt juurde. NB! Artiklite lingid muutuvad. Jälgida tasub ka infot sündmuste ja koolituste kalendris. Uus veeb pakub senisest rohkem lugemismugavust, lisandub otsinguvõimalus, artikleid saab sorteerida rubriikide järgi.

 

Tulemas on lugejaküsitlus. Kõigile ajakirja ja uudiskirja lugejatele saadetakse meiliga küsitlusankeet, mille kaudu on võimalik anda toimetusele tagasisidet ja teha ettepanekuid.

 

Ajakirja saab piiratud koguses tellida ka paberil, eeskätt on see võimalus mõeldud sotsiaalvaldkonna asutustele ja raamatukogudele.

 

 
 

TERVISE ARENGU INSTITUUDIS

Riigis on terviseteemadega tegelevaid asutusi palju ja õigustatult võib tekkida küsimus, millega tegeleb sotsiaalministeeriumi hallatav riiklik teadus- ja arendusasutus Tervise Arengu Instituut?

 
 
 

TAI direktor Annika Veimer annab sellest ülevaate ajakirjas Sotsiaaltöö ilmunud artiklis „TAI suunab tervislikke valikuid teaduspõhiselt”.   

 

Kampaania „Kus on sinu piir” juhib inimeste tähelepanu sellele, et alkohol mõjutab elu ja tervist. Kampaaniaga kutsub TAI inimesi vaatama üle oma tarvitatavaid alkoholi koguseid ja võtma arvesse seonduvaid terviseriske.

 

 
 

SOTSIAALMINISTEERIUMIS

10-osaline minivideote sari „Võrdsem Eesti” 5. aprillist kuni jaanipäevani aitab ära tundma ebavõrdsust ja vägivalda ning sellele ka reageerima ja abi otsima. Vaata sarja avaloengut.

 

44-aastase staažiga vanaduspension tõusis alates 1. aprillist keskmiselt 24 eurot. Kasvas pensionilisa lapse kasvatamise eest. Tõusis ka töövõimetoetuse päevamäär.

 

Sotsiaalvaldkonna lisaeelarvega toetatakse vaimse tervise teenuste kättesaadavust. Samuti toetatakse COVID-19 levikuga surve alla sattunud üld-, eri- ja lastehoolekande- ning rehabilitatsiooniasutusi, et hoida töötajate vaimset tervist ja suurendada motivatsiooni.

 

Kohalikke omavalitsusi toetatakse täiendava 15 miljoni euroga, et tagada inimestele kriisiajal piisav sotsiaalmajanduslik tugi.  

 

Laste ja perede programmi lisaeelarve fookuses on kinnise lasteasutuse teenus (KLAT), abivajava lapse sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus ja lastega perede heaolu toetamine.

 

Lisaeelarvest suunatakse raha juurde ka tervishoidu COVID-19 kriisist ületamiseks ning töötasu hüvitise maksmiseks.

 

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo kutsus kokku ametkondliku vaimse tervise staabi ning ekspertidest mõttekoja, et aidata inimesi paremini vaimse tervise abini. 

 

Ka noorteorganisatsioonide esindajatega peetud kohtumisel räägiti kriisi tõttu tugeva löögi alla sattunud noorte vaimsest tervisest.

 

Loe ka Lastekaitse Liidu pöördumist, milles kutsutakse üles võimaldama lastele ja peredele abi vaimse tervise ja muude murede korral võimalikult varajases etapis ja ilma viivituseta.

 

Noored tegid sotsiaalkaitseministrile ettepaneku tõsta seksuaalse enesemääramise vanusepiiri 16. eluaastani.

 

Valitsus arutas sotsiaalministeeriumi ettepanekuid pikaajalise hoolduse jätkusuutlikuks korralduseks, rahastamiseks ja omastehooldajate toetamiseks.

 

Alanud on uus noortegarantii tugisüsteemi seire, mille käigus omavalitsuste juhtumikorraldajad võtavad taas abivajavate noortega kontakti.

 

Sotsiaalministeerium alustab koostöös teadlastega poliitika kujundamisel uudset müksamisprogrammi.

 

Riik toetab Ida-Virumaa omavalitsusi sotsiaalteenuste osutamisel. Maakonna omavalitsused saavad taotleda toetust teenuste osutamiseks ja arendamiseks peagi avanevast Euroopa Sotsiaalfondi taotlusvoorust.

 

Loe ka artikleid programmis „Pöördepunkt” osalenud Ida-Virumaa omavalitsuste plaanidest: Sillamäe, Narva, Kohtla-Järve, Toila vald.

 

Ajaveebis

Töölepingu seaduse käsiraamat on saanud hulga täiendusi

 

Loe ka varasemaid vaktsineerimist puudutavaid blogipostitusi

 

 
 

SOTSIAALKINDLUSTUSAMETIS

Sotsiaalkindlustusamet käivitas aprilli alguses kampaania, mis julgustab seksuaalset väärkohtlemist kogenuid leidma abi. Abi on võimalik saada ka aastakümneid pärast rasket kogemust.

 

Perelepitajate koolitusprogrammi saab kandideerida 9. maini.

 

Sotsiaalkindlustusamet jätkab kontaktivaba teenindusega kuni 18. aprillini.

 

Asendushoolduse uudiskiri kirjutab muuhulgas tugiteenustest peredele  ja asendus- ja perekodude töötajatele, noorte tugiisikuteenusest, kriisihoolduspere ja kutselise erihoolduspere projektist. Uudiskirjas on ka toredad lood hooldus- ja lapsendajaperedelt ja nende toetajatelt.

 

Märtsikuu ohvriabi uudiskirjast saab lugeda ohvriabi ja ennetusteenuste koostööpartneritest, kõrge riskiga lähisuhetevägivalla abistamise statistikat, taastavatest aruteluringidest, abivõimalustest seksuaalvägivallaohvritele jpm.

 

Ajaveebis

Mida peab teadma lastega töötamise piirangutest

 

Lastemaja peaspetsialist: laps ei ole süüdi

 

Taskuhäälingus

Kuidas saada noor ringist välja? (võrgustikupõhisest juhtumikorraldusmudelist „Ringist

välja”, mis aitab kõrge õigusrikkumise toimepanemise riskiga alaealisi)

 

Anna pere lugu... hoolduspereks saamise teekond (vene keeles)

 

Tunnustusauhind Lastega ja lastele

 

 
 

ASTANGU KRKs

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses jätkub sooviavalduste vastuvõtt õppima tulemiseks. Oodatud on rohkemat tuge vajavad inimesed vanuses 16–64, kel soov valmistuda iseseisvamaks eluks ja võimetekohaseks osalemiseks ühiskonnas. Õppida saab kohanemis- või tööõppekursusel ja kutseõppes.

 

4. ja 5. mail toimuv AVA ehk Ava Veebiaken Astangule annab kõigile huvilistele võimaluse tutvuda keskuse õppimisvõimaluste ja erialadega virtuaalselt.

 

Vaata ka Astangu KRK 25. aastapäeva videotervitust.

 

 
 

TERVIS

Veebileht kriis.ee vahendab ajakohast infot viiruse tõkestamiseks mõeldud piirangute kohta ja valdkondlikke soovitusi.

 

Terviseameti veebilehelt leiab juhendmaterjalid COVID-19 leviku ennetamiseks, sh juhised hoolekandeasutustele.

 

Veebileht vaktsineeri.ee vahendab ametlikku infot COVID-19 vaktsineerimise kohta. 

 
 
 

Tööelu portaal võtab kokku info koroonaviiruse ja tööelu kohta

 

Eesti Perearstide Selts koostas koduse ravi juhendi täiskasvanud patsiendile. 

 

 
 

TUGI JA TEENUSED

 
 

ESTA UUDISED

Parimate sotsiaalala töötajate tunnustamise konkursile esitati 149 nominenti 15 kategoorias. Aitäh kõigile, kes ettevõtmises osalesid! Konkursi hindamiskomisjoni kuuluvad tänavu ESTA, sotsiaalministeeriumi ja mitme erialaorganisatsiooni esindajad. Pidulik tunnustusüritus on kavas korraldada 15. juunil Tartus Vanemuise kontserdimajas. Jälgi infot ESTA kodulehel.

 

ESTA juhatus tegi märtsis pöördumise sotsiaalala töötajate poole, tänades neid selle eest, et nad on teinud nakatumisohust hoolimata oma tööd pühendumise ja hoolimisega. Ühtlasi kutsub ESTA kasutama vaktsineerimise võimalust, et tervist hoida.

 

11. aprillini saab esitada dokumente hooldustöötaja, 25. aprillini lapsehoidja ning 9. aprillist kuni 9. maini tugiisiku kutse taotlemiseks.

 

 
 

TOIMUNUD SÜNDMUSED

Eesti andis esimest korda ülevaate ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmisest. Eesti riigi raporti avaliku kaitsmise salvestisi saab ka järele vaadata. Loe ka sotsiaalministeeriumi pressiteadet ning kuula EPIKoja taskuhäälingu saadet.

 
 

16. märtsil tähistati rahvusvahelist sotsiaaltöö päeva, mille teemaks oli tänavu inimestevahelise solidaarsuse ja üleilmse kokkukuuluvuse tugevdamine.

 

President Kersti Kaljulaid kuulutas sel puhul välja võimaluse esitada kandidaate presidendi kultuurirahastu sotsiaaltöö preemiale, ettepanekuid oodatakse kuni 16. aprillini.

 
 
 

Sotsiaaltöötajatele saatsid tähtpäeva puhul tervitusi ka sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, tervise- ja tööminister Tanel Kiik ning Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt.

 

ESTA koostöös ajakirjaga avaldas inspireerivad sotsiaaltöötajate lood, kes teevad oma tööd särasilmselt ja südamega.

 

ESTA lõuna piirkond tegi intervjuu sotsiaaltöö taustaga psühhoterapeut Kait Sinisaluga, kes abistab lähisuhtevägivalla ohvreid. Ilmumas on teinegi lugu, kus kõneisikuks on tunnustatud laste heaolu edendaja Tiina Kivirüüt.

 

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit ja Tallinna tehnikakõrgkooli teenusmajanduse instituut andsid sotsiaaltöö päeval oma maakonnas üle 2020. aasta sotsiaaltöö tegija, teo või toetaja tiitli.

 

 
 

TUNNUSTUS

Rapla vald tänab ja tunnustab aasta tublimaid. Äramärkimist leidis Rapla Hooldekeskuse panus võitlusesse koroonaviirusega.

 

Viljandi Haigla hooldekeskuse hoolekande osakond sai dementsusesõbraliku asutuse märgise.

 

Pärnu Linnavolikogu tunnustas teenetemärgiga ajakirja Sotsiaaltöö kolleegiumi liiget Valter Parvet.

 

 
 

SÜNDMUSED JA KOOLITUSED

(kliki lingil, et näha kogu kalendrit)

 
 

ÜLIKOOLIDES

Tallinna Tehnikakõrgkool kutsub osalema virtuaalsel pikaealisuse konverentsil Kuldaja rock`n`roll 22. aprillil kell 10.00–15.30.

 
 
 

Konverentsil otsitakse vastuseid küsimustele, kui kaua kestab keskiga ja kuidas elada kauem. Päeva modereerib Neeme Raud.

 

Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask asub juhtima vaimse tervise teemalise inimarengu aruande koostamist, mis valmib 2023. aastal.

 

 
 

AVATUD TAOTLUSVOORUD

Taotlusvoorust Tööturul osalemist toetavad hoolekandeteenused antakse toetust projektidele, mille elluviimisega arendatakse ja osutatakse koduteenust, tugiisikuteenust, isikliku abistaja teenust, väljaspool kodu osutatavat üldhooldusteenust, päevahoiu- või intervallhooldusteenust (nõutav tegevusluba), nõustamisteenuseid või tugigruppe ja integreeritud hoolekandeteenuseid. Toetust saab taotleda jooksvalt kuni 31. detsembrini 2021.

 

Tööturuteenuste taotlusvoorus antakse toetust projektidele, mis toetavad mittetöötavate ja mitteõppivate isikute ning mitteaktiivsete noorte tööle asumist ja tööturul püsimist. Taotlusvoor on avatud 31. detsembrini 2021 või kuni raha lõppemiseni.

 

15. aprillini on avatud EMP/Norra toetusprogrammi taotlusvoor Nutikad lahendused noorsootöös.

 

Lehtede rtk.ee ja struktuurifondid.ee ühendamisega on Riigi Tugiteenuste Keskuse veebilehte uuendatud. Ajakohast infot avatud taotlusvoorude kohta sotsiaalkaitse ja tervise valdkonnas saab jälgida RTK veebi alamlehel.

 

 
 

SEADUS/EELNÕU

President kuulutas välja psühhiaatrilise abi seaduse § 3 muutmise seaduse ja sotsiaalhoolekande seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse.

 

Haiguspäevade varasemat hüvitamist pikendav eelnõu läbis Riigikogus esimese lugemise.

 

 
 

ÕIGUSKANTSLERI SEISUKOHAD

Sotsiaalteenuste osutamine

Õiguskantsler menetles avaldaja pöördumist, kes ei olnud rahul sellega, kuidas vald on korraldanud tema vanematele sotsiaalteenuseid (kodukohandused ja sotsiaaltransport). 

 

Eluruumi andmine

 

Riigi kompenseeritavad laste erijalatsid

 

 
 

RIIGIKOHTU LAHEND

3-18-1287

Riigikohus otsustas, et ravimiseaduse järgi ei piisa apteegile tegevusloa andmisel ainult omandisuhete formaalsest kontrollist, vaid tuleb kindlaks teha, kas proviisoril on apteegi üle valitsev mõju.

 

 
 

JURIIDILISED NÕUANDED

Jurist Tiina Mölder selgitas MTÜ Elu Dementsusega palvel, mida teha, kui haigus on sealmaal, et appi tuleb võtta volitus või eestkoste.

 

Justiitsministeeriumi veebilehelt saab lugeda, kuidas taotleda täitemenetluse lõpetamist tsiviilnõudes, kui täitmine on aegunud.

 

 
 

UURIMUSED JA ANALÜÜSID

Täiskasvanud erivajadusega inimeste abivajaduse hindamine ning toetavate teenuste pakkumine. (2021). Poliitikauuringute Keskus Praxis

 

Analüüs tervishoiusüsteemi rahastamise jätkusuutlikkuse ning ravikindlustamata isikutele tervishoiuteenuste kättesaadavuse tagamiseks (2021). Sotsiaalministeerium. Loe ka tutvustust

 

Maakondlik ühistransport (2021). Riigikontrolli audit.

 

Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskus ja Kantar Emor alustavad Eesti pere- ja sündimusuuringuga.

 

Rahvusvaheline uuring Eurostudent käsitles ühe teemana Eesti üliõpilaste vaimset tervist.

 

 
 

STATISTIKA

Omavalitsuse kulutused elanike heaolu tõstmiseks

 

Kas rikas omavalitsus pakub elanikele paremaid teenuseid?

 

 
 

PUBLIKATSIOONID

Õiguskantsleri Kantselei eestvedamisel ilmus 40 eksperdi koostatud mitmekülgne ja eri valdkondi kajastav ülevaatekogumik Lapsed Eesti ühiskonnas.

 

Liikumisel Kodukant valmis Vabatahtliku seltsilise käsiraamat.

 

Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituudi (ERSI) ning Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Eesti esinduse koostöös on eesti keeles värskelt publitseeritud WHO aruanne Enesetappude ennetamine: globaalse tähtsusega ülesanne (2014/2021).

 

 
 

VEEBILEHED

Eesti tehnoloogiaettevõtted koostöös haridus- ja noorteameti ja tugispetsialistidega on loonud erinevaid digilahendusi, mis aitavad kergendada ligipääsu psühholoogi ja logopeedi teenustele. Üks neist on psühholoogiline õppemäng Triumfland Saga, mis aitab ennetada lastel vaimse tervise probleemide tekkimist.

 

Sotsiaalkindlustusameti veebilehel on eraldi leht, mis on pühendatud taastavale õigusele.

 

 
 

VIDEO

Kas oleme valmis lapsekeskseks lähenemiseks? Ingrid Sindi TEDxTallinnSalon lühiloeng. 2.04.2021

 

 

HEATEGU

Meditsiinilabor SYNLAB Eesti kinkis koroonakriisis tugevalt mõjutada saanud hooldekodudele 200 spetsiaalset madratsit

 

 
 

MEEDIAKAJASTUSED

Signe Riisalo: keskmine pension peaks saama ja jääma tulumaksuvabaks. 05.04.2021. Err.ee

 

Asendusema ränga minevikuga lapsest: ma ei kujuta enam ette, kuidas temata elaksin. 05.04.2021. Pealinn.ee

 

Kairit Lindmäe: minu koroona-aastapäev. 03.04.2021. Saarte Hääl

 

Adik Levin: üksi ja suhtluskanaliteta haigevoodis – kes tagaks, et surijatel ei kaoks viimanegi side lähedastega? 30.03.2021. Õhtuleht.ee

 

Lastepsühholoog: sa võid abi vajada ka siis, kui nägid väiksena pealt seksuaalvägivalda. 29.03.2021. Õhtuleht.ee (tasuline artikkel)

 

Kes kontrollib, kuidas eakatel pikalt isoleeritud hooldekodus läheb? 28.03.2021. AK. Nädal. Err.ee

 

Koeru hooldekodu ulatas naabermaakonnale abikäe. 27.03.2021. Järva Teataja (tasuline artikkel)

 

Sotsiaalkindlustusamet: Mulgi Häärberi hooldealuste lähedased kahtlustavad, et töötajad veensid vanainimesi vaktsiinile ütlema ei. Erisaade. 24.03.2021. Delfi.ee. Loe ka 23. märtsil Err.ee lehel ilmunud artiklit Halliste hooldekodus toimuvat asus uurima politsei ja Halliste hooldekodust kirjutatud artiklit ka Delfi.ee lehel (tasuline), vaata sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo intervjuud 24. märtsil ERRi saates „Esimene stuudio”

 

Eesti Noorsootöötajate Kogu tegevjuht Heili Griffith: noorsootöötajad pakuvad kriisiajal noortele nähtamatut tuge. 23.03.2021. Err.ee

 

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Anneli Habicht: unistan, et sotsiaalkaitsekulud muutuvad riigile sama prestiižseks kui kaitsekulud. 17.03.2021. Postimees (tasuline artikkel)

 

 
 
 
 

© 2021 Tervise Arengu Instituut

 
 

Uudiskirjast loobumiseks klõpsa lingil